История на брейкденс
Брейкденс е създаден от афро- и латиноамериканските общности на нюйоркските квартали Бронкс, Харлем и Бруклин. Това става през 70-те години на миналия век, когато се поставят основите и на хип-хоп културата като цяло.
Историята разказва за кварталния DJ Kool Herc (Клайв Кембъл), който забелязва интересен момент на партитата, които организира. Точно в моментите на преход от едно към друго парче (the break), когато не звучат вокали и други инструменти, освен ударните, младежите започват да излизат на дансинга и да танцуват с особена енергия. Наблюдавайки този феномен, Кембъл започва да пуска две копия от един и същ запис, миксирайки ги на два грамофона. По-този начин удължава „брейка“ между двете песни и дава на танцуващите повече време да покажат уменията си. Оттук произхожда и името на стила и танцьорите – breaking, break (B) boys, break (B) girls.
Пионери на брейка са групи като Rock Steady Crew, Dynamic Breakers, New York City Breakers и други, които в началото на 80-те години привличат огромно медийно внимание. Участват в редица телевизионни предавания, филми, клипове, състезания и конкурси, и печелят световна слава на танцовия стил.
Предшественик на брейкинга е стилът рокинг (Rocking), който се развива по-рано през 60-те години. Много от движенията в рокинга постепенно се превръщат в основа на бъдещите брейкденс движения.
Как се танцува брейкденс?
Брейкденсът е изключително разнообразен танцов стил, който включва много различни движения и техники. Немалка част от тях се изпълняват на земята, което придава на стила уникална идентичност. Впечатляващите преходи между движенията на земя и в изправено положение добавят още повече динамика и разнообразие на стила.
Основни категории движения в брейкденса са:
Top Rock или Rocking On Top – танцовите движения, които се изпълняват в изправено положение
Go Downs – движения, които танцьорът използва за преход от изправенa позиция към игра на пода. Добрите брейкъри изпълняват тези преходи плавно, без по никакъв начин да нарушават ритъма на своя танц.
Footwork се нарича играта на земя, при която ръцете се използват за опора на тялото, докато краката изпълняват най-различни сложни движения и стъпки. Пример за footwork движения са т.нар. 6 steps, 3 steps, shuffles, kick outs, CCs и др.
Freezes (замръзвания) – това са движения, при които b-boy или b-girl замръзва в определена поза за няколко секунди. С тях обикновено се подчертава акцент в музиката и се изпозлват като завършващ елемент на танцовата комбинация. Основни фрийзове са т.нар. Chair Freeze, Baby Freeze и Elbow Freeze.
Power Moves – това е най-динамичният и зрелищен елемент от брейкденса, при който танцьорите задвижват тялото си в шеметно ротационно движение, докато балансират върху ръце, лакти, рамене, гръб или глава. Емблематични за брейка такива движения са т.нар. хеликоптер (windmill), head spin – въртене на глава, въртене 1990s и др.
Flips – това са разнообразни акробатични движения, които брейкърите изпозлват, за да придадат допълнителна сложност и динамика на своите изпълнения.
Transitions – преходите се използват от танцьорите, за да преминават от една танцова комбинация в друга, и за да комбинират различните категории движения. Добре направените преходи дори не се виждат наистина, тъй като са изпълнени без никакво усилие и позволяват на танцьора да поддържа плавен и динамичен поток на своето изпълнение.
През 2024 г. брейкингът направи своя дебют на Олимпийските игри в Париж. Той бе избран от домакините като една от допълнителните спортни дисциплини, които имат право да добавят към основната програма, и така градът на любовта определи първите олимпийски шампиони по брейкденс - японката Ами Юаса при жените и канадеца Филип Ким при мъжете.
Ако това е танцовият стил, който те вдъхновява, можеш да потърсиш най-добрите школи с преподаване на брейк като използваш търсачката.