Контемпорари
Контемпорари балетът е танцов стил, който съчетава елементи от класическия балет с модерни танцови техники и съвременни изразни средства. Той използва по-освободени и ескпресивни движения, за да изрази по-дълбоки емоционални или абстрактни идеи, като до известна степен запазва основната техника и елегантност на класическия балет. Много от концепциите на контемпорари балетът произтичат от идеите и иновациите на модерния танц от XX в.
leading-image

Контемпорари балет (от англ. Contemporary Ballet – съвременен балет) е понятие, което възниква и се развива през XX в. Той използва елементи и техники от други стилове балет – класически, романтичен и неокласически, и ги комбинира с импровизация и по-свободни движения, за да създаде стил, който е по-изразителен и нетрадиционен. 

 

Още през второто десетилетие на XX в. Джордж Баланчин поставя основите на модерния балет, често наричан и неокласически. Той отхвърля официалните костюми и големи сценични декори, толкова характерни за класическия романтичен балет по това време, и поставя акцент върху самите танцьори и техните движения.

 

В началото на 80-те години неокласическият балет на Баланчин отстъпва място на още по-модерна форма – съвременен балет. Вместо да следват строгия класически стил, танцьорите започват да смесват класически балетни техники със съвременни танцови техники, включително и модерен танц. Докато класическият балет се характеризира с плавни, грациозни движения и акцент върху дългите линии на тялото, в контемпорари стила танцьорите използват по-свободни движения и наблягат на импровизацията наред с традиционната хореография. 

Снимка: Gabriel Saldana https://www.flickr.com/photos/gabrielsaldana/5896484068

Характерно за Контемпорари 

Макар дефиницията на Контемпорари да е по-трудна и нееднозначна от тази на предшестващите го балетни стилове, ето някои ключови характеристики, които го отличават от по-ранните форми на балет:

  • Работа на пода – елемент, който е силно взаимстван от съвременната танцьорка и хореограф Марта Греъм. При него балетистите изпълняват немалка част от танцовите движения на пода, вместо в изправено положение


  • Липса на балетни обувки – в повечето контемпорари постановки танцьорите играят боси. Това дава много повече свобода на движение, в сравнение с възможностите при игра с класическите балетни палци например.


  • По-мащабни движения на горната част на тялото – докато в класическия танц горната част на тялото заема много строга позиция, Контемпорари включва широка гама от възможности за движение и много повече наподобява модерен танц, отколкото класически балет. 


Независимо от това, съвременните балетисти често започват своето професионално развитие, изучавайки именно класическите балетни техники, след което изграждат своята гама от движения и стилове с допълнително обучение по модерни танци и съвременни балетни техники. Така класическата форма си остава основополагаща за пътя на много от контемпорари танцьорите.

Хореографи

През XX в. редица хореографи въвеждат съвременния почерк в света на традиционния балет, поставяйки началото на контемпорари ерата. 

 

Уилиям Форсайт е един от първите, който налага свободния стил в балета и дава възможност на танцьорите да експериментират. 

 

Една от най-влиятелните фигури в модерния танц е американката Марта Греъм. Тя разработва свой собствен стил, който значително променя начина, по който се възприема танца и до днес се преподава широко в класовете по танципо цял свят. Той съчетава балет с модерни танцови техники, нейтив американ и интензивна работа на пода. 

 

Сред емблематичните фигури на контемпорари стила са още Алонзо Кинг, Дуайт Роден, Туайла Тарп и др.

Снимка: https://picryl.com/media/martha-graham-jane-dudley-helen-mcgehee-pearl-lang-and-yuriko-in-letter-to

Днес Контемпорари балетът е популярен сред много хореографи и танцови компании, които търсят начини да обновят традиционния балетен език, като същевременно запазят връзката му с неговите корени.