Изящна девойка в ефирна бяла пачка, кацнала на върха на пръстите си в красива поза, която разкрива съвършените линии на тялото. Обикновено това е мигновената асоциация на повечето от нас, когато стане дума за балет. Това до голяма степен обрисува и понятието класически балет, когато го разграничаваме от останалите стилове в съвременното балетно изкуство.
Балетът води своите корени още от италианските ренесансови дворове през XV в., а класическите му форми, които познаваме и до днес, се оформят още по времето на крал Луи XIV. Върховият период в развитието на класическия балет започва в епохата на романтизма, който силно повлиява неговия облик. Именно по това време представата за мистичната, нежна, крехка, но и пасивна женска фигура, се налага като еталон в класическите постановки.
Апогеят в историята на класическият балет се достига през XIX в. с произведения като Жизел, Лебедово езеро, Лешникотрошачката, Дон Кихот и имена като Адолф Адам, Пьотр Чайковски и Лудвиг Минкус. Тези грандиозни сценични произведения се играят и до днес, предизвиквайки същото възхищение и налсада, каквито и преди повече от век.
Основни характеристики на класическия балет
С времето балетния танц разбира се преживява своето развитие и изменения. Появяват се експериментатори, които се противопоставят на строгите класически норми, търсят повече свобода на творчество и изразяване, развиват нови пътища и концепции в балета. Въпреки това класическите форми на танца не само устояват на времето и са живи до днес, такива, каквито са ги познавали преди векове, но и се считат за задължтелна основна на повечето танцови стилове в професионално отношение. Класическият балет много често е фундаментът, върху който всеки танцьор стъпва, за да изгради своя характерен танцов стил.
Основните характеристики, които отличават класическия балет от останалите стилове, са:
Техника - класическият балет се основава на много специфична постановка, позиции и движения на тялото и крайниците. Петте позиции на краката и ръцете са фундаментални. Жените танцуват на плаци. Изисква се висока степен на гъвкавост, взривна мускулна сила, много голяма издръжливост и контрол.
Грация и финес - движенията в класически балет са изключително плавни, нежни и елегантни. Набляга се на издължените линии на тялото и лекотата на изпълнението.
Музика - класическият балет обикнвено се изпълнява под съпровод на жива оркестрова музика, която най-често е композирана специално за него. Едни от най-известните композитори на балетна музика са Пьотр Илич Чайковски, Сергей Прокофиев, Жул Масне, Лудвиг Минкус и др.
Костюми и сценография: Класическите балетни изпълнения включват красиви костюми, които разкриват в максимална степен линиите и формите на тялото и крайниците. Най-често мъжете използват стегнат клин, а жените – чорапогащник, трико и къса тюлена пола, наречена пачка. Сценографията може да е сложна и живописна, което допълнително допринася за въздействието на разказа.
Балетна терминология - класическият балет използва специфичен френски речник за описание на многобройните пози и движения. Голяма част от тази терминология е възприета и в много други танцови стилове. Т. нар. класически екзерсис – комплекс от основни упражнения за подготовка на тялото за танцуване, е възприет дори от фолклорните танцови школи на немалко народи, включително и от българската.