Родопската фолклорна област, както подсказва и нейното име, обхваща територията на планината Родопи. Преди тя е била включена границите на Тракия, но поради спецификата на своя бит, култура и етнически състав на населението, се е обособила в отделна фолклорна област, носеща своите характерни особености.
Танците от родопите се играят в бавно или умерено темпо. Движенията не са сложни и са сравнително лесни за усвояване. Много често хорáта, както женските, така и мъжките, се играят на песен, която участниците сами изпълняват.
Обикновено родопчани играят поотделно на хорото. Мъжете се залавят за длани или за рамо, а жените за длани или под ръка. Когато играят смесено, най-напред се залавят мъжете, а след това жените. Връзката между мъжа и жената става посредством кърпа, тъй като не е позволено те да се докосват непосредствено.
Характерни за мъжката игра са тежките и тромави широки стъпки, дълбоките клякания и пляскания, придружени с провиквания.
Жените танцуват най-често в затворен кръг. Играта им е много ниска и сдържана, а подредбата - много близо една до друга.
Особено въздействащ в родопския танц е съпроводът на каба гайдата. Инструментът, който винаги ни кара да настръхваме и да изпитваме спонтаннa гордост от народната си принадлежност.