История на английския валс
Валсът е наричан „Кралят на танците“. Името му идва от старата немска дума "walzen", която означава "въртя, обръщам" или "плъзгам". Основите му полагат различни танци, присъщи на европейските народи, като Weller, Contradanse и Volta - и трите популярни през XVI в., главно народни танци.
Най-голям принос в основополагането на валса има т.нар. матеник и вариация фуриант, които се изпълнявали по време на селските фестивали в Чешката република. Първият валс, имащ общо със съвременнaтa формa на танца, идва от предградията на Виена в ранния XVII в. Той бил изпълняван в балните зали на Хабсбургите. Френският “Walt” и австрийският “Linder” са най-близки до съвременния валс. С времето валсът придобива различни изменения в различните страни, в които се играе. Така се появява и английският валс.
Интересно е, че първоначално валсът срещал немалък отпор в обществото. Танцовите изпълнители виждали в него заплаха за професията си, тъй като основните му стъпки се учели бързо, за разлика от другите известни по това време танци. Менуетът и подобните му танци от кралските дворове изисквали повече време и усилия, не само за научаване на сложните стъпки и фигури, но и за придобиване на необходимата стойка и поведение.
Танцът бил често критикуван и от морална гледна точка. Близкият хват, резките движения при въртене, поставянето на ръката на джентълмена около талията на дамата се възприемали като скандални. Танцът би наричан "вулгарен и грешен".
След първата официална поява на валса в Лондонския двор през 1816 г., във вестник „The Times” се появява следната остра критика:
"Забелязахме с болкa, че неприличен чужд танц, наречен валс, бе представен (вярваме, че за първи път) в Кралския двор миналия петък... Достатъчно е да се погледне чувственото (огледално) положение на крайниците и близкото положение на телата по време на танца, за да се види, че този танц е доста далеч от представите за скромност, които до неотдавна се считаха за привилегия на английските дами....
...Докато този крайно неприличен начин на показност беше присъщ само на проститутките и прелюбодейките, ние не смятяхме, че си заслужава да му се обръща внимание. Но сега като че ли има опит това да се наложи и сред уважаваните класи на обществото, тъй като се дава за приемер от най-висши особи. Чувстваме се задължени да предупредим всеки родител и да го предпазим от възможността да подложи дъщеря си на подобна пагубна зараза..."
Можете ли да си представите, че това описание се отнася за танц, който днес всички смятаме за изключително изискан и присъщ на висшата класа? Само петдесет години след тази статия общественото мнение вече е претърпяло значителна промяна и танцът се възприема спокойно и с интерес. Всъщност яростната опозиция допринася значително за бързото разпространение и популяризиране на танца както в Европа, така и в САЩ. Любопитен факт е, че преди да се превърне в любим танц на кралица Виктория, валсът не се радва на особена популярност в Англия.
Как се танцува английски валс
Днес съществуват три основни форми на валса:
- английски валс – известен и като бален, бавен валс
- виенски валс
- народен (социален) валс, който прилича на виенския валс, но без усложнени стъпки.
Английският валс е много красив и елегантен танц, който се танцува на бавна музика. Тактовият размер на танца е 3⁄4, където един такт се брои равномерно „раз-два-три“ с акцент на „раз“. Темпото е бавно – 27-30 такта в минута, поради което често го наричат бавен валс.
Ключово за танца е плавното и грациозно изпълнение на движенията по подиума. Не трябва да има резки и накъсани движения, за да се постигне изящност и естетика в изпълнението. Горната част на дамата е силно изнесена назад, а главата – встрани.
Повече за тайните на английският валс можеш да научиш в някой от десетките клубове и школи в страната. Потърси най-подходящото място за себе си като използваш търсачката.
Основен източник на информация към този текст е сайтът dancehistory.trueillusion.bg. Сърдечна благодарност към неговия автор Радослав Станчев за готовността му да предостави информацията за ползване и обработка.