Арап
Арáп е едно от популярните български народни хора от Пиринската фолклорна област. Произлиза от Петричкия край и се играе в характерния за региона съпровод на зурни и тъпан.
Област
Пиринска
Район
Петрички
Тактов размер
2/4
Удължен дял
няма
Как се брои
"раз-два"
Темпо
Бавно до умерено
Участници
мъже и жени
Хват
За длани

Думата арáп в българския език е архаична и вече излязла от употреба. В миналото е била използвана за назоваване на човек с тъмен или черен цвят на кожата – от турското “arap”, което означава „арабин“ или „човек с тъмна кожа“. В преносен смисъл арап е изпозлвана за чужд, различен, непознат човек, свързван с „чернокожите“ или „арабски“ народи, които хората не са познавали, но са чували легенди за тях. 

 

В художестен контекст, арапинът често е фигурата-олицетворение на злото, на врага на юнака, на тъмната сила, която трябвало да бъде преодоляна. В този смисъл, ако съществува връзка между значението на думата и наименованието на хорото Арап, можем да предполагаме, че тя се изразява по-скоро в характера и движенията на хорото, отколкото в неговата етническа връзка или произход.   

Как се играе Арáп?

Хорото се изпълнява смесено от мъже и жени. Те се залавят помежду си за длани със свити в лактите ръце. Хорото може да има бавна и бърза част, като бавната е наситена с много плавни пружинирания, а по-бързата става подскочна и се изпълнява игриво, с много лекота. С играта си мъжете излъчват подчертана мъжественост, а жените са по-сдържани. Най-хубавият и напет ерген застава начело и повежда хорото, като върти в ръката си навита кърпа, наречена „врътка“. Акцентите в движенията на хорото са насочени надолу към земята.

 

Хорото Арап се играе в 2⁄4 тактов размер, където един такт се брои равномерно „раз-два“.  Състои от общо 8 такта с придвижване както вдясно, така и вляво, като цялостно хорото се движи в посока надясно. Играе се под съпровод на зурни и тъпан в бавна и по-бърза част, но като цяло не достига много бързо темпо. Може да се играе и на песен, като например „Невено, моме“, която днес е една от най-разпространените за хорото:


„Невено моме, Невено, 
Невено една на майка, леле,
Невено лична на татко. 
 

Како що вйене невен в градина, 
тако да вейнат момцине, леле,
по наш‘та лична Невена.“...
 


 

Ясно може да забележите специфичните плавни пружинирания и спусъци, които са така характерни за стила на игра в тази част на страната и отличават пиринските хорá от всички останали. Хорото Арап е един от най-ярките образци на Пиринското танцово богатство.  

Други популярни пирински хорá