Бачата
Бачата е един от най-популярните и красиви латино танци. Той е едновременно игрив, забавен, чувствен и елегантен танц, водещ началото си от Доминиканската република. Мнозина твърдят, че за да се научиш да го танцуваш, първо трябва да посетиш родното му място и да добиеш истинска представа и разбиране за движението, чувството и начина на живот, вплетени в същността му.
leading-image
Държава
Доминиканска република
Кога възниква
60-те годинин на XX в.
Вид танц
По двойки
Участници
мъж и жена
Тактов размер
4/4
Темпо
Умерено
Удари в минута
108-152
Как се брои
раз-два-три-четири
Други имена
amargue

История на бачата

Танцът Бачата има своята забележителна история, с корени още от ранния XX век. Предшественик на Бачата е кубинското Болеро. Звученето на двата стила е много подобно, като в Бачата маракасите за заменени с гуиро. 


Постепенно стилът е пренесен в Доминиканската република. Първоначално думата „бачата“ била използвана за назоваване на импровизираните домашни партита, които прераствали в цели празненства по терасите, дворовете и улиците на столицата Санто Домигно. И докато тези партита остават емблематични за столицата, музиката бачата се разпространява във всички региони на страната и се развива от съседните влияния на страни като Куба, Пуерто Рико и др. Ражда се романтичния стил в размер 4⁄4, чиито меланхолични текстове за изгубена любов и разбито сърце го правят известен като „música de amargue” – „горчива музика“. 

 

Но популярността на Бачата сред обикновените хора е крайно отхвърляна от висшите слоеве на обществото. За тях танцът е вулгарен, а музиката – долнопробна. До 60-те години Бачата е дори забранена от диктаторския режим на Рафаел Трухильо. Всеки, който иска да бъде приеман в обществото, се дистанцира от този стил. Едва след края диктатурата са записани първите бачата парчета. Тогава музиката и танцът започват да процъфтяват, докато не се превръщат в една от емблемите на доминиканската култура.

 

Днес Бачата се танцува и е изключително популяна по целия свят, включително и в България. Преподава се в много клубове и школи в страната, танцува се по партита и фестивали. И има защо... 

 

Как се танцува бачата

Бачата се танцува в тактов размер 4⁄4 в умерено до живо темпо – 27-38 такта в минута. Изпълнява се с партньор или солово. Характерни са силно изразените движения на ханша и бедрата, въртения и разнообразни преходи на хвата. 

 

Основната стъпка в бачата (basic step) се изпълнява за два такта с броене до осем. Състои от три стъпки, последвани от потропване (tap) на 4 и същото с другия крак. Стъпката може да се изпълнява напред-назад, вдясно-вляво или на място, като обикновено дамата започва с десния крак съответно назад или вдясно, а кавалерът – с левия крак напред или вляво. Върху тази основна стъпка и ритъм се надграждат най-различни други стъпки, движения и въртения в бачата. 

 

Стилове бачата


Оригиналният танц бачата в Доминиканската република се нарича автентичен стил. Той е бавен и се танцува от партньорите в близка затворена позиция и на малка площ. Тази бачата се танцува и днес навсякъде из Карибите. 


През годините танцът евролюира, традиционната акустична китара е заменена с електрическа, темпото се забързва, за да отговори на съвременните вкусове и да изведе бачата до върховете на световните музикални класации. Днес танцът включва невероятна работа с краката, впечатляващи завъртания и редуване на движения в затворени и отворени позиции между партньорите. 


Модерният стил бачата, известен още като Fusion, се заформя около 2005 г. Смята се, че произхожда от Испания и съчетава основите на автентичния стил със салса, танго, зук-ламбада и бални танци. 


Urban Style е още по-нов стил бачата, който използва елементи от хип-хопа. Бачатанго, както подсказва и интересното му име, пък е смесица от танго и автентични бачата движения. Sensual Bachata (чувствена бачата) е най-страстният сред социалните танци.  

 

Повече за този невероятен чувствен танц можеш да научиш директно от своя инструктор. Готов ли си? Намери най-удобната за теб танцова школа с преподаване на бачата. 

Други латино танци