Баничанско хоро
Баничанското хоро е българско народно хоро от Пиринската фолклорна област. Носи името си от селото, в което се играе – с. Баничан, Гоцеделчевско. Хорото може да се срещне в различни варианти като смесено или моминско пролетно хоро.
Област
Пиринска
Район
Гоцеделчевски
Тактов размер
5/8 или 7/8
Удължен дял
втори при 5/8, първи при 7/8
Как се брои
"раз-двааа" или "раззз-два-три"
Темпо
Умерено до бързо
Участници
само жени или мъже и жени
Хват
За длани със свити лакти

Как се играе Баничанско хоро

Моминското пролетно хоро от село Баничан е много красиво и игриво хорце в 5/8 тактов размер. То се играе след края на Великденските пости, когато вече е позволено да се празнува и танцува. В хорото девойките се залавят за длани със свити в лактите ръце и танцуват с много лекота и настроение. Движенията са скокливи и настиени с пружинки. Хорото се състои от 16 такта, като един такт се отброява „раз-двааа“. Вижте хорото в изпълнение на танцьорите от танцова формация “Елбетица”.

 

Днес е популярен и смесен вариант на Баничанско хоро в 7/8 тактов размер с първи дълъг дял. Тук един такт се отброява “раззз-два-три”. Този вариант, вероятно хореографска разработка, се състои от десет такта и се танцува на песента „Два орла се бият“. Тъй като е изключително динамично и наситено с много движения и акценти, хорото е подходящо за по-напреднали танцьори. 

Други популярни пирински хорá