Боалийско хоро
Боалийското хоро, или още Бохалийската, е българско народно хоро от Тракийската фолклорна област. Характерно е за Ямболския и Сливенския край на областта. То е право хоро в тактов размер 2⁄4 и се среща в различни варианти. Живото темпо и игривият му заряд винаги носят много настроение на играещите.
Област
Тракийска
Район
Ямболски, Сливенски
Тактов размер
2/4
Удължен дял
няма
Как се брои
"раз-два"
Темпо
Бързо
Участници
мъже и жени
Хват
За длани
Други имена
Бохалиско, Боалийската, Бохалийската

Как се играе Боалийско хоро

Хорото се играе смесено от мъже и жени, заловени помежду си за длани със спуснати надолу или свити в лактите ръце. Хорото е т.нар. „скъсано“, тоест има начало и край. Среща се в различни варианти в отделните населени места в региона, но винаги е живо и скокливо с акценти насочени надолу към земята на първото тактово време. Характерни движения в Боалийското хоро са хлопки, ножички, ръченични и други. Ръцете също могат да взимат участие в хорото като пружинират или се люлеят напред и назад. 


Тук ви споделяме вариант на Боалийско хоро от с. Окоп в изпълнение на Ансамбъл „Българе“. За него танцьорите споделят, че се играе в края на тракийската сватба и за разлика от повечето хорá от тази област, започва с движение наляво.

Днес много популярна песен, на която се играе Боалийско хоро е „Дядовите Добреви пет снахи“ на Нелина. Може да го срещнете в различни варианти както в стъпките, така и в хвата – за длани или за пояс. 

Други популярни тракийски хорá