История на Буги вуги
Произходът на музикалния стил Буги вуги може да се проследи назад до към осмото десетилетие на XIX в., когато е доста популярен сред афроамерикансакта общност на Южен Тексас. Свързван е най-вече с питейни заведения и домашни партита, като по това време е наричан Fast Western, Fast Texas или дори Barrelhouse. Последното реферира към евтините салони, в които се свирело и където бирата била наливана от бъчви (barrels).
Съществуват интересни теории за произхода на името Буги вуги, като една от тях е, че произлиза от африканските Boog, Booga – „удрям“ (напр. барабан) и Boogi – “танцувам”. Друга теория предполага, че името идва от Mbuki mvuki със значение „да захвърлиш дрехите и да танцуваш“.
Трета версия залага на предположението, че Буги вуги е просто повторение на думата Boogie. В началото на XX в. в Америка тази дума се използва в смисъл на „парти под наем“ (където е звучал и музикалният стил), а едновременно с това има известна сексуална препратка.
В допълнение, дали е съвпадение, че британската дума „Bogie“ реферира към колелата на локомотива? Можем да кажем, че железниците са изиграли доста важна роля в историята на музикалния стил – както по отношение на самото му звучене (безмилостно енергичния ритъм), така и на новите възможности за пътуване, които позволявали на музикантите да разпространяват стила. Без значение, бавно, но сигурно, музиката добивала все по-голяма популярност в градовете на Тексас и отвъд.
Първият, който превръща буги вуги в история е Кларънс Смит със своя хит Pine Top’s Boogie Woogie от 1928 г. Десет години по-късно, след като Биг Джо Търнър, Албърт Амънс, Пит Джонсън и Мийд Луис свирят в Карнеги хол в Ню Йорк, буги вуги е вече навсякъде и всеки голям оркестър инкорпорира стила в репертоара си.
Буги вуги продължава да вълнува сърцата на цялата нация до края на 40-те години на XX в., когато започва да еволюира към ритъм енд блус и други стилове, и в крайна сметка се превъплъщава в Рок-енд-рол.
Танцът Буги вуги
Въпреки че музиката се заражда в края на по-миналия век и достига върха на своята слава между 20-те и 40-те години на XX в., танцът Буги вуги се появява малко по-късно. Той е повлиян от танците, които се танцуват на Rock’n’roll музиката през 50-те години. Затова и тогава е бил известен просто като Рокендрол, а името Буги вуги се използва предимно в Европа.
Европа обаче не е толкова запалена по свободния и импровизиран характер на танца, поради което го стандартизира. Създава правила и структура, към която танцът да се придържа. Буги вуги започва да се танцува състезателно. През 1974 г. е проведено първото международно състезание между Франция, Италия, Германия и Швейцария. Десет години по-късно е създадена и Световната рокендрол конфедерация.
Говори се, че именно конфедерацията е дала на танца името буги вуги. От една страна Акробатичен рокендрол вече е съществувало като наименование на друг стил, а от друга – буги вуги е препратка към корените и наследството на музиката, на която често се изпълнява танца.
Днес буги вуги е изключително популярен социален и състезателен танц, който въпреки че е неразривно свързан със суинг танците от 30-те и 40-те години на XX в., е развил отчетлива европейска идентичност. Най-сходният танц в САЩ е т.нар. East Coast Swing, който също е стандартизирана интерпретация на суинг танците от този период.
Как се танцува Буги вуги
Буги Вуги е в тактов размер 4⁄4. Макар да има славата на един от най-живите и енергични танци, той може да се танцува както бързо – 45-52 такта в минута, така и по-бавно – 28-32 такта в минута. Танцува се с партньор и въпреки че е импровизиран, има ясна структура, техника и стъпки, вдъхновени от линди хоп и други суинг танци.
Много важен за танца е принципът на водене и следване. Този, който води, определя всички движения, а следващият трябва да ги интерпретира. Гораната част на тялото е приведена напред, коленете са меки и присвити и пружинират през цялото време. Танцува се предимно върху възглавничките на стъпалата. Основните стъпки са различни, но се изпълняват на шест бройки и се състоят от бързи, резки движения. Танцът може да включва атрактивни импровизации и акробатични движения.
Ето и някои по-известни музикални произведения, на които се танцува буги вуги:
Готов ли си да намериш най-близката до теб школа по танци, в която се изучава стила буги вуги, и да се впуснеш в главозамайващия му ритъм?