Четворно хоро
Четворното хоро е много красиво и сложно българско народно хоро от Софийския край. Играе се на инструментален съпровод в неравноделен тактов размер. Среща се в различни варианти и под различни наименования.
Област
Шопска
Район
Софийски
Тактов размер
7/8
Удължен дял
първи
Как се брои
"раззз-два-три"
Темпо
Умерено до бързо
Участници
мъже и жени
Хват
За пояс

Характерно за Четворното хоро е неравноделният тактов размер, в който се играе – 7⁄8 с първи дълъг дял. При него един такт се отброява „раззз-два-три“. Хорá в този размер се срещат не само в Шопската област, но и в други краища на страната – напр. в Северна България, в Пирин и др. 

 

Специалистите често наричат хорáта с общи характерни белези в този тактов размер с общото название „четворни хорá“. Изключение тук прави популярното пиринско хоро Ширто, което е в същия тактов размер, но се играе в друг друг стил. Ръченицата също e в 7⁄8 тактов размер, но при нея удълженият дял е третият и един такт се брои „раз-два-триии“. 

Как се играе Четворно хоро

Четворното хоро може да се играе разделно или смесено от мъже и жени, които се залавят помежду си за пояс. Хорото е много пъргаво и скокливо, изисква много добра координация и майсторство. Особено характерно за четворното хоро е движението „совалка“ или още „совай“, което първоначално може да ви се стори малко по-трудно за усвояване. Въпреки че хорото е изпълнено с подскоци и прескоци, акцентите в него са насочени предимно надолу към земята. Популярен вариант на четворното хоро се състои от две фигури по 10 такта, които се редуват и се играят вдясно и вляво. 

 

Други варианти на Четворното хоро са Маца от Софийско, Неда от Ихтиманско и др. Хорото се среща и в Пиринска фолклорна област, както в оригиналния, така и в размер 2/4. Популярно северняшко хоро от рода на четворните е Деньовата

Други популярни шопски хорá