Чуканото хоро е типично родопско хоро, което се играе в характерния за този край по-бавен и сдържан стил. Подскоците в хорото са ниски и по-тежки, когато се изпълняват от мъже, а жените играят с малки стъпки, ниски свивки и много близо една до друга. Характерните набивания или почуквания на краката един до друг вдясно и вляво са дали основание за името на хорото.
Чуканото хоро е в размер 2⁄4, където един такт се брои равномерно „раз-два“. Темпото е бавно до умерено.
Как се играе Чукано хоро
Хорото може се играе смесено от мъже и жени, като мъжете се залавят отпред, а жените след тях. Връзката между мъж и жена става посредством кърпа. В първите 6 такта, играчите се подреждат един зад друг като свиват лявата си ръка отзад на кръста. Хорото се изпълнява за 16 такта, като на седмия такт ръцете се изнасят напред и се свиват в лактите при всяко набиване.

Ето описаното хоро в изпълнение на професионални танцьори. Може да забележите типичната подредба на мъжете в първата част на хорото и свързването им с жените посредством кърпа. Залавянето е по този начин, тъй като в миналото на мъжът и жената не е било позволено да се докосват на хорото.
В Девинско Чуканото хоро се играе само от жени, които се подреждат плътно една до друга в сключен кръг и играят на песента „Девойко, мари, хубава“:
„Девойко, мари, хубава (2),
Кой беше снощи у вази. (2)
Никой у нази немаше. (2)
Девойко, мари, хубава (2),
Я ще те питам Рискана. (2)
Рискана право ще каже, (2)
дено аз искам да знаем, (2)
юначе, лудо и младо, (2)
Рискана нищо не знае, (2)
дено ти требва да знаеш. (2)“
Чуканото хоро е сравнително лесно за усвояване, поради което много често е едно от първите хора, които се изучават в школите по народни танци. Чрез него лесно могат да се усвояват прости елементи като стъпка, подскок и набиване, както и да се развива усещането за ритъм на начинаещите танцьори.