Ениното хоро е едно от най-популярните народни хора от Родопите. То носи характерните белези на танците от този край и дори за неопитен танцьор може би няма да е трудно да познае, че хорото произхожда именно оттам. Равноделният тактов размер, бавното темпо и простите комбинации от стъпки, правят хорото лесно за научаване и леко за игра, а едновременно с това то винаги носи много настоение.
Как се играе Енино хоро
Енино хоро се играе смесено от мъже и жени, които се хващат помежду си за длани. В първата част на хорото обикновено се залавят мъжете, а след тях жените. Тази подредба е характерна и за други хорá от този край. Връзката между последния мъж и първата жена става чрез кърпа, тъй като в миналото не е било позволено те да се докосват. Мъжете играят тежко и тромаво, а жените – сдържано, с малки стъпки и подскоци, близо една до друга.
Ениното хоро се играе в бавно до умерено темпо в 2/4 тактов размер. Това означва, че един такт се отброява равномерно „раз-два“. Цялото хоро се състои от общо осем такта. Ако имаш желание да го научиш самостоятелно, опитай да следваш следните стъпки:

Ето и едно красиво изпълнение на хорото от професионални танцьори, което онагледява описаните стъпки. Ръцете също участват в хорото като основно са свити в лактите. На моменти те се спускат до долу, като това може да става в различни варианти – в случая на трети, шести и седми такт.
Успя ли да го схванеш? Знаеш ли, че Енино хоро е едно от първите, които се изучава в повечето танцови школи и е много вероятно да го научиш още от първия път. Все пак нищо не може да се сравни с усещането да го заиграеш ръка за ръка с още поне 10 души като теб. Затова потърси най-близката танцова школа и направо се хващай на хорото.