Ганкино хоро
Ганкиното хоро е много популярно българско народно хоро от Северна България. То се играе в сложен неравноделен тактов размер, на което дължи своята оригиналност, сложност, красота и разнообразие. С времето хорото се разпространило из цялата страна и е добило най-различни вариации и наименования.
Област
Северняшка
Район
Плевенски, Оряховски и др.
Тактов размер
11/16
Удължен дял
трети
Как се брои
"раз-два-триии-четири-пет"
Темпо
Умерено до много бързо
Участници
мъже и жени
Хват
За длани
Други имена
Ганкината, Ганчице, Копаница и др.

Ганкиното хоро носи името си от песента, на която оригинално се е играело в Северна България. В нея се пее за хубавата Гана, като която нийде друга няма: 

 


"Затрила си Гана криво перо,
криво перо, Гано, пауново.
Ганчице, ле Гано, пиле рано,
ес нагоре, Гано, ес надолу.
Ходих горе, Гано, ходих долу,
и по Турско, Гано, и по Влашко.
Ганчице, ле Гано, пиле рано,
ес нагоре, Гано, ес надолу.
Виждах, моме Гано, виждах булки,
като тебе, Гано, нийде няма. 
Ганчице, ле Гано, пиле рано,
ес нагоре, Гано, ес надолу."


С времето хорото се е разпространило из цялата страна. На много места то е претърпяло значителни изменения в изпълнението и се среща под най-различни други наименования. Така например, в Ихтиманско и Пазарджишко може да се играе само от мъже, заловени за пояс или през кръста в сгъстена права леса. Там, както и на други места, хорото се нарича Копаница или Кривата. То може да достигне изключително голяма сложност и бързина. В Тракийско хорото се среща като Трите пъти, а във Варненско – като Лявата. 


Други наименования на Ганкиното хоро са Ганина, Ганкината, Ганчице, Горанка, Горянка, Коледно, Кьорчо, Криво перо, Крепката, Куцанката, Лудото, Метрото, Нагазене, На повръщанки, Плетеницата, Повторната, Слана падна, Гано, Скръстосано, Треперенката, Три пъти, Хайдушко, Цъфти трън, Честата, Шира и др. Понякога специалистите обединяват всички тези хорá в 11⁄16 тактов размер под общото название Ганкини хорá или Копаници.  

Как се играе Ганкино хоро

Общото между различните Ганкини хорá е сложният неравноделен размер 11⁄16 – петделен такт с трети удължен дял, където един такт се брои „раз-два-триии-четири-пет“. Общо за хорáта е и основното движение в рамките на този такт, което може да се изпълнява с десния или с левия крак – това са три последователни стъпки, подскок и отново стъпка. Темпото на хорото може да е различно, но най-често е бързо. 
 

Участниците в Ганкиното хоро – само мъже, само жени или смесено мъже и жени, се залавят помежду си за длани или за пояс и играят хорото в затворен, отворен кръг или вито. Играта е много жива и енергична, най-често на инструментален съпровод, поради бързото темпо. 

Ако искаш да разучиш хорото стъпка по стъпка, опитай да следваш описанието им. Най-разпространеният вариант на Ганкиното хоро се състои от следните три такта, всеки от които се брои до пет:

Разбира се, много по-лесно ще усвоиш Ганкиното хоро с помощта на преподавател. В танцовите школи днес можеш да научиш най-разнообразни варианти на този красив и енергичен български танц. Намери най-близката до теб и направо се хващай на хорото.

Други популярни северняшки хорá