Точният произход на името на танца не е известен, но се предполага, че идва от жаргонния израз “jive” - говоря измамно, преувеличено, което донякъде описва и стила на танца – дързък и шумен. Пълното наименование на танца е Jitterbug Jive, като става известен с това име покрай анимационния филм от 30-те години, в който Мики и Мини Маус танцуват този танц. Възможно е също Jitterbug да идва от начина, по който били наричани танцьорите, обичащи бързия джаз, а Jive да е добавено със значение "лъжлив" или "грешен/ неправилен".
Корените на джайв можем да потърсим още в началото на XX в. в средите на афро-американските роби. Те играели танци с тройни и единични стъпки на музикален съпровод с продължителни барабанни удари, които много напомняли движенията и ритъма на съвременния джайв.
В хода на своето развитие, танцът е познат и под други имена, като суинг (развиетието на джайв е силно повлияно от състезанията по суинг, организирани в началото на XX в.), линди хоп, чарлстон и др. В днешно време джайв е разделен на две основни групи – с автентично африканско звучене и съвременен вариант.
В Европа танцът е пренесен през 40-те години от американските войници и бързо става любим на младите. След войната стилът буги (Boogie) започва да доминира в популярната музика, а танцът е силно критикуван заради своята вулгарност и чужд произход. Гуруто на балните танци тогава, Алекс Мур, заявява, че никога не е виждал "нещо по-грозно".
Не след дълго инструктурите в Англия развили забързания и енергичен джайв и той започнал да се танцува на по-бавна музика. В клубовете на Острова, в които се танцувал джайв, някои дами носели и специални подплънки (bumpers), за да предпазят тялото си от пълен контакт с партньора. През 1968 г. джайв е приет като пети танц в латиноамериканската програма за международни състезанния.
Джайв е последният танц от латино програмата на спортните танци и както се вижда със своята невероятна бързина и енергия е истинско изпитание за издръжливостта и уменията на танцьорите. Но и насладата да наблюдаваш изпълнение на професионалисти е огромна.
Ако искаш да се научиш да танцуваш този изключително атрактивен и динамичен танц, потърси най-близката до теб школа с преподаване на джайв.
Основен източник на информация към този текст е сайтът dancehistory.trueillusion.bg. Сърдечна благодарност към неговия автор Радослав Станчев за готовността му да предостави информацията за ползване и обработка.