Каврак Елено е много характерно пиринско хоро от Петричкия край. Носи името си от диалектната дума „каврак“, което на местен език означава „красив“, „хубав“. Думата може да има значение и на тънка кърпа за глава, забрадка. Хорото се играе най-често на „блага ракия“ в понеделник вечер след първата брачна нощ, когато се разбира дали булката е „честна“.
Каврак Елено е от вида на айдаровите хорá в 9/8 размер с четвърти дълъг дял. Други хорá в подобен стил са Айдар аваси, Селеник и др.
Как се играе Каврак Елено
Хорото се играе от мъже и жени, които се залавят помежду си за длани със свити в лактите ръце. Най-често отпред се залавят мъжете, а след тях жените. Състои се от две танцови движения, които се изпълняват приклекнало, с плавни пружинирания, с изправено тяло и леко изпъчени гърди, излъчващи самочувствие и достойнство. Акцентите в хорото са насочени надолу към земята, а ръцете пружинират в синхрон с движенията на краката.
Хорото започва бавно и постепенно се забързва като движенията, от по-меки и плавни, преминават в подскочни. По желание на участниците могат да се изпълняват въртения на тялото около оста си в посока наляво. Водачът на хорото върти кърпа в дясната си ръка и често импровизира с различни въртения, клякания и други движения. Вижте хорото в изпълнение на танцов състав “Пиринска магия” с ръководител Валери Жганев.