Криво садовско хоро
Криво садовско хоро е много известно музикално произведение на кларинетиста проф. Петко Радев. По него са създадени различни танцови разработки под формата на хоро или сценичен танц, чиито основен отличителен белег е сложният тактов размер и много бързото темпо.
Област
Тракийска
Район
Пловдивски
Тактов размер
13/16
Удължен дял
четвърти
Как се брои
"раз-два-три-четири-пет-шест"
Темпо
Много бързо
Участници
мъже и жени
Хват
За пояс

Криво садовско хоро носи името на малкото градче край Пловдив – Садово. Там в средата на миналия век е създадена и Садовската народна група, която също добива популярност с изпълненията си на Криво садовско хоро. Името „криво“ хорото дължи на сложния тактов размер – 13⁄16.  

Как се играе Криво садовско хоро

Криво садовско хоро е сравнително ново хоро, създадено около 80-те години на XX в по едноименното музикално произведение. Поради това може да се срещне в различни варианти и комбинации от движения, т.е. няма атвентичен вариант, който да е създаден от народа и да се помни от минали времена. 
Най-характерен за хорото е тактовият размер 13⁄16 – шестделен такт с четвърти удължен дял, където един такт се отброява „раз-два-три-четири-пет-шест“. Темпото на музиката е много бързо, което прави танца труден и атрактивен. Изпълнява се с много пъргавина, лекота и динамика. 
 

Популярен вариант на Криво садовско хоро се състои от следните осем такта: 

 

Други популярни тракийски хорá