Малешевско хоро
Малешевското хоро, още Малишевско, е едно от най-популярните български народни хорá в Пиринската фолклорна област. Разпространено е в цялата област, но най-вече в Санданския район. Играе се на инструментален съпровод най-често в размер 2⁄4, като се среща и в 7⁄8 такт с първи дълъг дял. Темпото на хорото е умерено до бързо.
Област
Пиринска
Район
Сандански
Тактов размер
2/4 или 7/8
Удължен дял
при размер 7/8 - първи дълъг дял
Как се брои
"раз-и-два-и" или "раззз-два-три"
Темпо
Умерено до бързо
Участници
мъже и жени
Хват
За длани
Други имена
Малишевско, Огражденско

Как се играе Малешевско хоро

Хорото може да се играе разделно или смесено от мъже и жени като водено или сключено хоро (в затворен кръг). Участниците се залавят за длани или за пояс. Среща се в различни варианти. Обикновено танцовите фигури се състоят от осем такта. Изпълнява се с типичните за пиринския край мекота в пружинирането и акценти, насочени надолу към земята. Популярен вариант на Малешевско хоро е следният:

Малишевското хоро е познато и под името Огражденско хоро. В някои отношения то напомня на шопските хора в същите размери, но се изпълнява в типичния пирински стил. В Санданско и Петричко Огражденското хоро е най-разпространено във вариант от седем танцови движения, комбинирани в осем такта. Играе се леко и подвижно, с отчетливи движения. 

Други популярни пирински хорá