Митрино хоро
Митрино хоро е народно хоро от Родопската фолклорна област. То е от вида на правите хора в 2/4 тактов размер и носи характерния за родпските танци стил и заряд.
Област
Родопска
Тактов размер
2/4
Удължен дял
няма
Как се брои
"раз-два"
Темпо
Умерено
Участници
мъже и жени
Хват
За длани

Характерна за родопските хорá е тяхната умереност и сдържаност. В много от тях не се проявява голяма амплитуда на движенията и динамика в играта, но те носят много силен вътрешно-емоционален заряд. Може би именно в това се съдържа тяхната красота и оригиналност. 

 

Как се играе Митрино хоро

Митриното хоро е типично родопско хоро в прост равноделен тактов размер – 2/4, където един такт се брои „раз-два“. Състои се от 8 такта и се играе в умерено темпо. Участниците се залавят за длани, като отпред се подреждат мъжете, а след тях и жените. Мъжете играят по-тежко и тромаво, а жените, събрани много близо една до друга, стъпват меко и плавно, играта им е сдръжана и скромна. Интересно при хвата е, че в определени моменти лявата ръка се свива зад гърба, а дясната се изпъва напред, което прави рисунъкът много красив. Този хват е характерен и за други родопски хорá като Чукано, Сворнато и други.

 

Изпълнението е на клуб за български народни танци “Акцент" от Националния фестивал за народни хорá ”Хоро се вие извива". Главен хореограф на клуба е Десислав Йочев - дългогодишен танцьор в Държавния фолклорен ансамбъл “Филип Кутев”. 

Други популярни родопски хорá