Правото хоро е може би първото, за което ще се сетите, ако трябва да назовете български народен танц. То обикновено е първото хоро, което открива всеки традиционен празник или тържество. Правото хоро е и първото, което научаваме при досега си с българските танци.
Това е така, защото хорото е просто и лесноусвоимо, дори за хората, които нямат опит с танците. Състои от прости и малко наброй стъпки, играе се в умерено темпо и прост тактов размер 2/4. Такъв тип хорá се срещат в цялата страна и затова специалистите ги наричат с общото име "прави хорá". На тях се залавят всички без определено правило и ред – мъже и жени, млади и стари. Дори онези, които не могат да играят, най-вече на правото хоро се престрашават да се заловят, за да се научат. Смята се, че освен заради “правия” и равномерен тактов размер, хорото се нарича право, понеже в миналото се играело в дълги прави редици, на които не се виждало нито началото, нито края.
Как се играе право хоро
Правото хоро се играе на много различни хороводни песни и мелодии из цялата страна. Участниците в хорото се залавят за длани - спуснати надолу, свити в лактите или вдигнати нагоре, и могат да играят както в дълга редица, така и в кръг, полукръг или витообразно.
Стъпките на правите хора в различните краища на страната могат да се различават в известна степен, но общото между тях е, че са прости и лесни за изпълнение, умерени и плавни, без големи подскоци и съпроводени с леко полюшване на тялото. Когато говорим за "обикновено" право хоро, то се изпълнява за три такта.

Хорото може да се изпълни с леко придвижване назад, вместо вдясно при втория такт, както във видеото по-горе, със свит, вместо изпънат крак при люлейната стъпка и с други малки разлики в детайлите.
Към правите хорá спадат Софийското право хоро, както и Северняшко право хоро (още Търновско или Свищовско), които се играят по различен начин от обикновеното право хоро.
Най-характерно е правото хоро в Тракийската фолклорна област – Право тракийско или само Тракийско хоро. Това е причината да включим описанието на Право хоро именно в категорията на тракийските танци. Тракийското право хоро се изпълнява не за три, а за шест такта с характерни меки пружинки и акценти, като ръцете също взимат участие в играта.
Независимо в кой вариант, Правото хоро винаги носи много настроение. На него се залавят всички и танцуват от душа.