История на куикстеп
Танцът се появява през 20-те години на XX в. като комбинация от фокстрот, чарлстон, шаг, пийбоди и one-step. Според една от теориите, куикстеп възниква като резултат от бързото изпълнение на музикален съпровод към танца фокстрот.
В Англия се развива главно под влияние на танца Чарлстон. На Острова се носела закачка, че танцът е бърз, за да могат танцьорите да се стоплят по-бързо. Ранният вариант на танца все още не включва характерните днес подскоци и кикове.
Куикстеп бързо се оформя като динамичен танц с множество движения по дансинга като подскоци, притичвания, бързи стъпки и въртения. Темпото е пъргаво и е резултат от влиянието на рагтайм джаза, който е много по-бърз, в сравнение с останалите танцувални стилове.
В края на XX в., благодарение на майсторството на по-упоритите танцьори, скоростта на танца нараства още повече. Наблюдава се промяна в метода на отброяване на тактовете. Стандартното "slow-slow-quick" днес е придобило формата "slow-slow-quick-quick", a в някои вариации може да се срещне и "quick-and-quick-and-quick-quick-slow".
Как се танцува куикстеп
Танцът е в 4⁄4 тактов размер, където един такт се отброява „раз-два-три-четири“. Както подсказва и името на танца (quick), темпото е бързо – 200-208 удара в минута, и предполага бързо движение по дансинга.
Днес куикстеп значително се отличава от фокстрот, независимо от общото им минало. За разлика от Slow Fox, тук използването на синкопи е почти задължително. На отделни места танцът наподобява английски валс, но в такт 4⁄4.
Куикстеп е богат на вариации танц и понякога е разглеждан като "Речник на стандартните танци", т.е. танц, който олицетворява всички танци от този тип и лесно дава представа кои двойки са добри и кои – не.
В Америка състезателната програма на балните танци не включва куикстеп, но той се играе като социален (парти) танц.
Ако искаш да научиш повече за този жизнерадостен и енергичен танц, наречен куикстеп, потърси елитен преподавател в шлола близо до теб.
Основен източник на информация към този текст е сайтът dancehistory.trueillusion.bg. Сърдечна благодарност към неговия автор Радослав Станчев за готовността му да предостави информацията за ползване и обработка.