Особено характерно за хорото Ръка е плавното полюляване на ръцете, свиването им в лактите и пружинирането. Хватът за длани, както и специфичните движения на ръцете, в комбинация с тези на краката, са донесли и името на това хоро – Ръка, с ударението върху „ъ“.
Хорото е в тактов размер 2⁄4, където един такт се брои „раз-и-два-и“. Темпото е умерено, както е характерно за повечето хорá от този край.
Как се играе Ръка
Хорото Ръка се среща в различни варианти. Играе се смесено от мъже и жени, заловени за длани. Понякога мъжете се отделят от жените и се залавят в отделен полукръг или редица. Така двете групи играят различно. Жените изпълняват по-прости движения, за разлика от мъжете, които играят с по-широк размах и дълбоки приклякания. Хорото се среща още като „половин ръка“, „цяла ръка“ „ръчка“ и др.
Ако искаш да научиш ръка, опитай да последваш стъпките на този популярен вариант на хорото, който се състои от четири такта:

Ръцете са свити в лактите, като пружинират последователно нагоре и надолу на всяка бройка от първия такт. На втори такт се полюшват до назад и се повдигат отново до положение със свити лакти.
Хорото не е много сложно. Ако се заредиш с малко време и търпение, ще го схванеш със сигурност. Но то има и своите специфични особености, които ще усвоиш по-добре, ако ти ги покаже преподавател с опит. Затова потърси някоя подходяща за теб танцова школа и направо се хаващай на хорото с останалите.