Ширто
Ширтó е бъгларско народно хоро от пиринския край. Неравноделният тактов размер, в комбинация със специфичните пружинирания на краката и ръцете, както и лекотата, с която се изпълнява това хоро, го правят особено красиво.
Област
Пиринска
Тактов размер
7/8
Удължен дял
първи
Как се брои
"раззз-два-три"
Темпо
Умерено
Участници
мъже и жени
Хват
За длани със свити лакти
Други имена
Македонско

Ширто е широко разпространено хоро в цяла Югозападна България. Може да се играе на най-различни мелодии и песни в размер 7/8 с първи дълъг дял. Днес много популярни такива песни са „Македонско девойче“, „Море сокол пие“, „Назад, назад моме Калино“, „Йовано, Йованке“, „Лиляно моме“ и много др. 


Хорáта от пиринския край в този тактов размер могат да се различават и да носят и други имена – например на конкретното населено място, от което произхождат – Мелнишко, Сатовчанско и др., но като цяло специлиастите ги наричат с общото име Ширто. Смята се, че танцът има гръцко влияние, както и че самото наименование идва от гръцки език – συρτό (сиртó) – плъзгам, провлачвам, водя. 

Как се играе Ширто

Ширтó се среща в най-различни варианти. Може да се изпълнява смесено от мъже и жени или разделно – само от мъже или жени, които се залавят помежду си за длани със свити в лактите ръце. Хорото се танцува много леко, с пластични движения и много пружинки. В женски вариант то има изключително нежен и лиричен характер, разкриващ женската душевност на пиринката. 


Хорото се играе в умерено темпо в тактов размер 7⁄8 с първи удължен дял, където един такт се брои „раззз-два-три“. Това, което днес наричаме обикновено Ширтó, е хоро, което се състои от четири такта.

Лекотата на това изпълнение, може да ви подведе, че хорото е много лесно – сякаш просто стъпваме последователно на раз, на два и на три и сменяме посоката на движение. За да се получи толкова красиво обаче, хорото е наситено с множество едва забележими елементи, които съпътстват всяка стъпка. Това са т. нар. чукчета (повдигане и сваляне на петата на опорния крак преди да стъпим с другия), пружинки (малки приклякания) и приплъзвания, без които хорото губи своя характерен стил. Тук то е украсено и от допълнителни въртения в последния такт. 

 

За да изпълните хорото Ширто правилно, опитайте се да следвате тези стъпки:

Когато хорото се разиграе, вместо стъпките може да се изпълняват малки прескоци. Ръцете също взимат участие в хорото, като пружинират в сихнрон с движението на краката, а на трети и четвърти такт се спускат до назад и отново се свиват в лактите. 

 

Получава ли се? С малко търпение, може да научиш Ширто почти във всяка танцова школа, в която се изучават народни танци. То е едно от най-популярните български хорá и почти няма празник, на който да не се играе. Особено в пиринския край.