Стамена е много популярно и обичано съвременно хоро, което е познато и се танцува в цяла България. Не го наричаме „народно“, тъй като е авторско произведение и не носи основния белег на т.нар. автентични хорá, а именно да бъде колективно произведение на народа без наличието на конкретен автор. Това разбира се не го прави по-малко красиво и оригинално. А огромният интерес и любовта на хората към него са белег, че може би ще се превърне в част от съвременната танцова традиция.
История на хорото Стамена
Различни източници сочат, че хорото Стамена е произведение на семейна двойка от град Търговище. Стамен Стаменов е преподавател по танцово изкуство, бивш хореограф на Професионален фолклорен ансамбъл „Мизия“, ръководител на клубове за фолклорни хора и основател на фестивалите „Мисионис пее и танцува“ и „Джумалийско надиграване“. Съпругата му Светла Стаменова е ръководител на Детски фолклорен ансамбъл "Шарено герданче" и диригент на Ансамбъл "Мизия". През 2013 г. двамата започват да търсят подходяща песен за хоро, което да превърнат във визитка на своя танцов клуб. Вероятно поради съвпадението на имената, те се спират именно на пиринската песен „Стамена“ в изпълнение на фолкпевицата Райна. Тази песен е включена в нейния албум „Македонско девойче“ от 2011 г.:
„Що имáла късмет Стамена, Стамена,
майка й болна легнала, легнала. (х2)
Майка й болна легнала, легнала,
посакáла вода студена, студена. (х2)
Посакáла вода студена, студена,
от тая чéшма шарена, шарена. (х2)
Стамена ги зеде стомните, стомните,
отиде на чéшма шарена, шарена,
отиде на чéшма шарена, шарена,
да налее вода студена, студена.
Кога се от вода вракяше, вракяше,
сред село оро играя, играя. (х2)“
Песента е изпълнявана и от други артисти, но несъмнено хорото си върви ръка за ръка с аранжимента и заряда в изпълнението на Райна. След като вижда бял свят, то веднага се харесва и започва бързо да се разпространява. Днес е трудно да кажем дали хорото дължи популярността си на песента или обратното – песнта на хорото. Едно е сигурно – енергията и настроението, която носят и двете, превръщат танца в любим на много хора.
Как се играе Стамена
Хорото се играе смесено от мъже и жени, които се залавят помежду си за длани. Темпото е живо в тактов размер 2⁄4, където един такт се брои „раз-и-два-и“. Състои се от няколко танцови движения, комбинирани в общо 16 такта с акценти, насочени както нагоре, така и надолу към земята. Хорото е наситено с подскоци, прескоци и спусъци. Ръцете се люлеят свободно почти през цялото време.
Хорото определено не е от най-лесните, затова се изучава в по-напредналите групи по народни танци. Веднъж усвоено, то почти винаги се превръща в любимо, тъй като е изключително енергично и жизнерадостно.