Сворнато хоро
Сворнато хоро е българско народно хоро от Родопската фолклорна област. Както е характерно за повечето родопски хорá, то е умерено и сдържано, играе се с по-тежки стъпки и ниски подскоци. Съпроводът на родопската гайда прави хорото особено въздействащо.
Област
Родопска
Тактов размер
9/8
Удължен дял
четвърти
Как се брои
"раз-два-три-четири"
Темпо
Бавно до умерено
Участници
мъже и жени
Хват
За длани или за рамо

Как се играе Сворнато хоро

Сворнатото хоро се играе смесено от мъже и жени, но разделно. Това означава, че мъжете се залавят отпред на хорото, а жените след тях. Връзката между тях става посредством кърпа, тъй като в миналото не е било позволено мъжът и жената да се докосват. Мъжете се залавят за рамо, а жените – за длани със спуснати до тялото ръце. 


Хорото се играе в леко приклекнало положение със съвсем ниски, едва отлепящи се от земята подкоци и пружиниране в коленете. Отсъстват движения на тялото и главата, играта е сдържана и вглъбена, но разкрива силното емоционално преживяване на изпълнителите, докато танцуват. Сравнително лесно е за научаване, особено когато сте усвоили спецификата на тактовия размер. Хорото може да се срещне в различни танцови фигури, обикновено от по четири такта. Ето един от вариантите на Сворнато хоро.  
 

Този вариант на хорото може да се изпълни и със свиване на ръцете в лактите на четвъртия такт. Стъпка по стъпка показаното Сворнато хоро изглежда по следния начин:

Други популярни родопски хорá