Трите пъти
Трите пъти е едно от най-красивите и обичани български народни хорá от Тракийската фолклорна област. То съчетава по неповторим начин сложни танцови движения на краката с енергични и ритмични полюлявания на ръцете напред и назад.
Област
Тракийска
Тактов размер
2/4
Как се брои
"раз-и-два-и"
Темпо
Бързо до много бързо
Участници
мъже и жени
Хват
За длани

Трите пъти е много красиво и динамично тракийско хоро. Както го описва Красимир Петров в своята книга, посветена на тракийския фолклор, това е „един от бисерите в тракийското танцово наследство“. Хорото се среща в най-различни варианти. Най-често се играе в 2⁄4 тактов размер, където един такт се отброява равномерно „раз-и-два-и“. Темпото е живо и може да достигне голяма бързина. Трите пъти се среща и в размер 11⁄16 от рода на копаниците. 

Как се играе Трите пъти

Трите пъти може да се изпълнява смесено от мъже и жени, но истинската му красота и майсторство се разкриват при изпълнението му само от мъже. Те се залавят за ръце и играят в изразено приклекнало положение с много стегнати глезени и пъргавина. Движенията като набивания, ножици, клякания, люшове, хлопки и ходове с подскок се изпълняват в посока напред, назад и намясто. Тялото през цялото време подчертава движението на краката, повивайки се леко вдясно и вляво, навеждайки се напред и назад. 

 

Трите пъти се среща в най-различни варианти из населените места на Тракия. Може да се играе като водено хоро или във вид на лесá. При смесена игра движенията са по-леки и хорото се движи вдясно по кръга. На „раз-и“ ръцете се изнасят в лост напред, а на „два-и“ се спускат до лост назад-долу.

 

Други популярни тракийски хорá