Охридското хоро е популярно най-вече покрай сръбската песен “Айде Яно”. Това е сватбена фолклорна песен, характерна за района на Косовска Митровица и Каменица.
„Айде, Яно, коло да играмо,
айде, Яно, айде, душо, коло да играмо.
Айде, Яно, коня да продамо,
айде, Яно, айде, душо, коня да продамо.
Да продамо - само да играмо,
да прадамо, Яно душо, само да играмо.
Айде, Яно, кучу да продамо,
айде, Яно, айде душо, кучу да продамо.
Да продамо - само да играмо,
да прадамо, Яно душо, само да играмо.“
През годините тази песен е изпълнявана и записвана в десетки варианти, включително и в алтернативна рок версия. Най-голяма популярност у нас тя добива с изпълнението на полската инструментална група Кроке в колаборация със световноизвестния цигулар Найджъл Кенеди и белгийската певица Наташа Атлас. Тази версия е запиана през 2003 г. като част от съвместният им албум East meets East. Благозвучната мелодия се припознава много бързо от слушателя, а в комбинация със стъпките, хорото се превръща в истинска наслада за танцуващите.
Как се играе Охридско хоро
Охридското хоро се изпълнява в 7/8 тактов размер с първи дълъг дял и умерено темпо. Това е тактовият размер на популярното пиринско хоро Ширто, което се среща в различни варианти в този край. Охридското хоро стъпва изцяло на неговата стилистика. Един такт от хорото се брои „раззз-два-три“, а цялата танцова фраза се състои от 10 такта.
В хорото се включват и мъже и жени. Залавят се помежду си за длани със свити в лактите ръце, като на моменти ги спускат до назад и отново ги свиват. Много характерни са чукчетата и пружинките, които съпътстват цялото изпълнение. Жените танцуват с лекота, грация и финес, а мъжете – с характерната за пиринеца мъжественост и самочувствие.